Dzisiaj zapraszam Was mali i duzi do lśniącej zabawy w wodzie. Kolory w wodzie odbijające światło słoneczne i tworzące ich piękne odbicia na zewnątrz, małe elementy poruszające się jakby w zwolnionym tempie… tak, to pływające cekiny! Zanurzmy się i my w naszą wyobraźnię i stwórzmy naszą własną cekinową bajkę ☺

pływające cekiny

Czego będziemy potrzebowali:

  • słoik z nakrętką
  • mała figurka, która zmieści się do słoika
  • drobne cekiny
  • brokat lub puder brokatowy (opcjonalnie)
  • woda przegotowana lub destylowana
  • gliceryna
  • klej wodoodporny typu silikon
  • spray w dowolnym kolorze

 

kolorowe cekiny

 

Krok 1

Jeśli już wszystko mamy to zaczynamy! Na początku zabierzemy się za nakrętkę. Ponieważ trudno było mi znaleźć czystą nakrętkę bez żadnych napisów czy logo (choć można też taką specjalnie kupić), postanowiłam wyciągnąć z szuflady srebrny spray i użyć go jako kamuflażu ☺ Oczywiście można ją pomalować również farbą i pędzlem, łatwiej wtedy użyć więcej kolorów. Jednak ja postawiłam na szybkość, jednolitość i błysk ☺

 

domowe ozdoby z cekinów

 

Krok 2

Kiedy już zakrętka wyschnie, możemy przejść do kolejnego kroku. Wybieramy figurkę, którą zanurzymy w wodzie. Wielkość powinna odpowiadać temu jak szeroki i długi jest nasz słoik. Na wewnętrzną stronę nakrętki nakładamy trochę kleju po czym przyklejamy figurkę. Ważne jest to, żeby klej dobrze ją trzymał, aby przy potrząsaniu słoikiem ta nie odpadła. Pamiętajmy o tym, żeby wybierać klej wodoodporny! Inaczej będzie się rozpuszczał i niestety zmętni nam wodę. A tego nie chcemy. Następnie musimy poczekać zanim klej wyschnie.

Klej brokatowy, klej kolorowy – niezbędnik małego dziecka

 

klej brokatowy

 

Krok 3

W międzyczasie możemy przygotować wodę. Ważne jest, aby ta była co najmniej przegotowana. Najlepiej jednak wybrać destylowaną. Dzięki temu nasze cekiny będą lepiej poruszały się w wodzie, a i samej wody nie trzeba będzie zmieniać po jakimś czasie, jak w przypadku zwykłej z kranu.

 

słoik z cekinami

 

Wlewamy ją do słoika prawie do samego końca po czym dodajemy parę kropel gliceryny. Dzięki niej cekiny nie będą tak szybko opadały na dno. Tylko – uwaga! – żeby nie przesadzić z ilością, bo inaczej cekiny mogą się posklejać ze sobą. Najlepiej zacząć od 1 kropli i w zależności od wielkości słoika dodawać dopóki nie uznamy, że cekiny zachowują się w cieczy idealnie. W moim przypadku wystarczyła jedna kropla. Cekiny możemy dodać wedle uznania – więcej lub mniej. A może jeszcze inne dodatki, typu brokat lub puder brokatowy!

 

piękna dekoracja z cekinami

 

Krok 4

Woda i cekiny gotowe? Klej spajający figurkę z nakrętką już wysechł? No to wystarczy połączyć je ze sobą, zakręcić i gotowe;) Jeśli przy obracaniu słoika wycieka nam woda jest na to bardzo prosty sposób. Górę słoika posmaruj silikonem po czym zakręć zakrętkę i poczekaj aż klej wyschnie.

 

słoik z pływająćymi cekinami ozdoba