Temat: “Dobre gry i zabawy”

Witam kochane Smoki. Dzisiaj  zaproponuję wam  gry ,zabawy i ćwiczenia  które spokojnie  możecie wykorzystać  w wolnym  czasie spędzanym z rodzicami.

Tęczowa wycinanka – gra

Jak zachęcić dziecko do wycinania? A może zagrać z nim grę? Który kolor tęczy wygra ten wycinankowy wyścig? Pomoże nam kolorowa kostka zrobiona z…
Ale po kolei.Do zabawy potrzebne nam będą:

  • blok techniczny
  • blok z kolorowymi kartkami
  • nożyczki
  • marker czarny
  • rolka po papierze toaletowym
  • klej

CHMURKA Z TĘCZĄ

Wycinamy kształt chmurki z białej kartki, dorysowujemy jej zamknięte oczy.  Wycinamy paski z papieru w kolorach tęczy. Rysujemy na paseczkach przerywane linie markerem. Przyklejamy kolorowe paski do tęczy.

KOSTKA

Przecinamy rolkę po papierze na trzy części i składamy je w kwadraty. Nakładamy kwadraty jeden na drugi, tworząc kostkę. Wycinamy małe kwadraty w kolorach tęczy i naklejamy je na ścianki kostki. Możemy wykorzystać zwykłą kostkę doklejając jej kolorowe ścianki.

ZABAWA

Rzucamy kostką. Jaki kolor wypadnie, ten odcinamy od danego paseczka. Wygrywa kolor, który pierwszy zostanie wycięty do końca. Grać mogą dwie osoby, wcześniej losując po 3 „swoje” kolory. Wygrywa osoba, która pierwsza dojdzie do chmurki.

I jak zabawa z wycinaniem…?

Teraz  poruszajmy się trochę  przy muzyce

Zabawy z piłkami

  • Trafianie piłką do pojemnika na pranie, do wiaderka po farbie itp. Rzucajcie prawą, lewą o obiema rękami. Można zliczać punkty.
  • Toczenie piłeczki pingpongowej oddechem. Dziecko poruszając się na czworaka dmucha w piłeczkę, popychając ją w wyznaczonym kierunku. Celem może być np. wprowadzenie i zatrzymanie (oddechem!) piłeczki na kartce papieru.
  • Rzucajcie z dzieckiem do siebie piłkę, jednocześnie podając na głos kolor . Piłkę trzeba załapać, chyba że rzucający wypowie wybrany wcześniej kolor, np. czerwony. Wtedy nie wolno złapać piłki!
  • Podawanie sobie piłki nogami – minifutbol . Dla bezpieczeństwa sprzętów domowych lepiej będzie, jeśli piłka nie będzie traciła kontaktu z podłożem.

Slalom na różne sposoby
Ustaw slalom, układając na podłodze w linii prostej np. papierowe lub plastikowe kubeczki albo butelki (mogą to być też zgniecione zapisane kartki papieru). Poproś dziecko, aby pokonywało slalomem przeszkody w różny sposób: na czworaka, na czworaka tyłem, na jednej nodze, tyłem na stojąco, idąc w kucki, skacząc jak zając itd.  Dziecko może spróbować pokonać slalom z zawiązanymi oczami

Baba Jaga patrzy!
Jedna osoba jest babą Jagą i staje w wyznaczonym miejscu. Pozostali stają w ustalonej od niej odległości. Baba Jaga odwraca się tyłem do pozostałych i mówi: „Raz, dwa, trzy, baba Jaga patrzy!” i odwraca się przodem do pozostałych. Gdy baba Jaga liczy, pozostali starają się podejść do niej, gdy patrzy – muszą zastygnąć w bezruchu. Kto się ruszy, zostaje przez babę Jagę odesłany na linię startu. Wygrywa ten, kto pierwszy dotknie Baby Jagi.
Ciepło-zimno
Jedna osoba ukrywa w ogrodzie wybrany przez wszystkich przedmiot. Szukający poruszają się po ogrodzie, a osoba, która ukryła przedmiot, kieruje szukającymi – gdy któreś z nich zbliża się do przedmiotu, wymienia imię tej osoby i mówi: ciepło. A gdy ktoś się oddala, mówi imię i “zimno”. Wygrywa ten, kto pierwszy znajdzie schowany przedmiot
DO JUTRA.